Ispravna čestitka na hrvatskom jeziku

čestitka na hrvatskom jeziku

U prošlom blogu pisali smo o tome kako čestitati Božić i zaželjeti sretnu novu godinu na raznim jezicima europskog prostora.

Međutim, kao agencija za prevođenje, koja nudi usluge i lekture tekstova, često dobivamo pitanja i u vezi nekih nedoumica kada treba napisati čestitku na hrvatskom jeziku.

Evo što kažu naši jezični stručnjaci:

1. Piše li se riječ „Božić“ velikim ili malim početnim slovom?

Božić je ime blagdana i piše se velikim početnim slovom, dok se pridjev „božićni“ piše malim početnim slovom (naravno ako nije riječ o početku rečenice).

2. Kaže li se „čestit“, „blagoslovljen“ ili „sretan“ Božić?

Ispravne su sve tri mogućnosti.

Jezikoslovci smatraju da je oblik „čestit Božić“ tradicionalni izraz oživljen 90-tih godina. U modernom hrvatskom jeziku ima značenje „pošten, častan, ugledan, neporočan, valjan, dobar“, a njegovo nekadašnje značenje „sretan“ izgubilo se razvojem jezika. Danas ga često susrećemo u pjesništvu i u tradicionalnim vjerskim ruralnim sredinama (čestit Božić i poređenje Isusovo), što polako nestaje i više se zamjenjuje izrazom „blagoslovljen Božić“.

„Sretan Božić“ neutralan je oblik i smatra se najprimjerenijim kada čestitamo osobama kojima je Božić sveopći blagdan i simbolizira nadu i veselje.

3. Piše li se „sretna nova godina“ ili „sretna Nova godina“?

U hrvatskom pravopisu (www.pravopis.hr) navodi se sljedeće:

Imena blagdana i praznika vlastita su imena i pišu se velikim početnim slovom. Ako su višerječna, onda se prva riječ piše velikim slovom, a ostale riječi malim (osim ako i one nisu vlastita imena, npr. Dan planeta Zemlje). Često se postavlja pitanje treba li na novogodišnjim čestitkama pisati nova godina ili Nova godina. Pravilno je i nova godina i Nova godina. Ako komu želimo da bude sretan na sam praznik, dakle da sretno dočeka 1. siječnja, zaželjet ćemo mu sretnu Novu godinu, no ako komu želimo da mu cijela nadolazeća godina prođe u sreći, zaželjet ćemo mu sretnu novu godinu.

4. Piše li se „želimo vam“ ili „želimo Vam“?

U hrvatskom pravopisu određeno je pisanje riječi iz poštovanja, tako da slijedi:

Velikim se početnim slovom pišu osobna i posvojna zamjenica za 2. lice jednine (Ti, Tvoj, Tebi) i za 2. lice množine (Vi, Vaš, Vama) kad se u pisanome tekstu obraćamo pojedincu i želimo mu izraziti poštovanje: Sretan Božić želi Ti Ana! Gospođo Horvat, želimo Vam sretan Božić!

Malim se početnim slovom piše osobna i posvojna zamjenica za 2. lice množine kad se u pisanome tekstu obraćamo skupini osoba ili kad se ne obraćamo konkretnomu pojedincu: Želimo vam sretan Božić!

Ovo su naši savjeti ako želite ispravno pisati, iako čestitke nikada nisu predmet kritika, bez obzira na to kako su napisane, posebice ako su od srca i u dobroj vjeri, a tako treba biti.

Za sadržaj ovih stranica odgovara:

VERBA CENTAR d.o.o.
Hebrangova 32, 10 000 Zagreb
OIB: 71824628731

Radno vrijeme:
pon – pet 8.00 – 17.00

Obratite nam se:

+385 1 4576 194
info@verba.hr